The AT25SF041-SHD-B is an industrial-grade flash memory IC with a maximum operating temperature of 85°C and a supply voltage range of 2.5V to 3.6V. It has 4,194,304 words of memory and a clock frequency of up to 85 MHz. The device is packaged in an 8-pin SOIC package and is designed for serial communication. It is suitable for use in industrial applications where high-temperature operation is required.