Aimtec's AM30EW-240515TZ is a 7-pin through hole DC/DC converter with a minimum input voltage of 9V and a maximum input voltage of 36V. It provides a maximum output power of 30W and is isolated with a minimum isolation voltage of 1600VDC. The converter operates over a temperature range of -40°C to 75°C and is suitable for board mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Aimtec AM30EW-240515TZ technical specifications.
| Basic Package Type | Through Hole |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 7 |
| PCB | 7 |
| Package Length (mm) | 25.4 |
| Package Width (mm) | 50.8 |
| Package Height (mm) | 10.16 |
| Seated Plane Height (mm) | 10.16 |
| Package Material | Nickel-Coated Copper |
| Mounting | Through Hole |
| Isolation | Isolated |
| Type | Step Down |
| Number of Outputs | 3 |
| Minimum Input Voltage | 9V |
| Output Voltage | 5|15|-15V |
| Maximum Input Voltage | 36V |
| Maximum Output Power | 30W |
| Minimum Isolation Voltage | 1600VDC |
| Maximum Output Current | 4/0.33|-0.33A |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 75°C |