Aimtec AME30-15SMAZ technical specifications.
| Package/Case | DIP |
| Efficiency | 83% |
| Height | 1.18inch |
| Leakage Current | 150uA |
| Length | 3.56inch |
| Max Current Rating | 740mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 2A |
| Max Output Power | 30W |
| Mount | PCB |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 30W |
| Output Voltage | 15V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Weight | 300g |
| Width | 2.48inch |