Aimtec AMEL10-12N15DMAZ technical specifications.
| Pin Count | 5 |
| PCB | 5 |
| Package Length (mm) | 56.46 |
| Package Width (mm) | 30.86 |
| Package Height (mm) | 25.1 |
| Seated Plane Height (mm) | 25.1 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Style | Enclosed |
| Type | Regulated |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Voltage | -12|15V |
| Maximum Output Current | -0.25|0.33A |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Maximum Output Power | 8W |
| Efficiency | 75% |
| Minimum Isolation Voltage | 4000VAC |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Medical Application | No |
| Line Regulation | 1%(Typ) |
| Power Indicator | No |
| Output Type | Fixed |
| Load Regulation | 3%(Typ) |
| Maximum Input Current | 0.23(Typ)A |
| Tolerance | ±2% |