Aimtec AMEOS40-15DMAZ technical specifications.
| Pin Count | 6 |
| PCB | 6 |
| Package Length (mm) | 59 |
| Package Width (mm) | 125 |
| Package Height (mm) | 25 |
| Seated Plane Height (mm) | 25 |
| Mounting | Screw |
| Style | Open Frame |
| Type | Regulated |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Voltage | 15|-15V |
| Maximum Output Current | 1.33|-1.33A |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Maximum Output Power | 40W |
| Efficiency | 82% |
| Minimum Isolation Voltage | 4000VAC |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Configurable | No |
| Medical Application | No |
| Line Regulation | 0.5%(Typ) |
| Input Connector Type | Screw Terminal Block |
| Power Indicator | No |
| Output Type | Fixed |
| Load Regulation | 2%(Typ) |
| Maximum Input Current | 1A |
| Tolerance | ±2(Typ)% |
| Ripple & Noise | 50mV |