The 10INCH-D1-MV-MINI differential pressure sensor from ALL Sensors features a SIP package and operates within a temperature range of -25°C to 85°C. It has an accuracy of 0.25% and is designed to handle an operating supply voltage of 16V. The sensor provides a Wheatstone Bridge, analog output voltage of 20mV and is suitable for use in applications where a differential pressure type is required.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the ALL Sensors 10INCH-D1-MV-MINI datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Accuracy | 0.25% |
| Package/Case | SIP |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Operating Pressure | 0.36PSI |
| Operating Supply Voltage | 16V |
| Output Type | Wheatstone Bridge, Analog |
| Output Voltage | 20mV |
| Package Quantity | 1 |
| Port Style | Barbless |
| Pressure Type | Differential |
| Series | MDCX |
| Termination | PCB |
| DC Rated Voltage | 16V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for ALL Sensors 10INCH-D1-MV-MINI to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
