The TLAX-L02D-A5AAF-C-NC is a differential pressure sensor with an operating pressure range of -4inH2O to 4inH2O and a maximum overload pressure of 270inH2O. It operates at temperatures between 0 and 50°C and has an accuracy of ±0.5. The device is designed for use in air or gas media and has a response time of 10000. It is a 5-pin board mount device.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Device Pressure Type | Differential |
| Operating Pressure Range | -4inH2O to 4inH2O |
| Maximum Overload Pressure | 270inH2O |
| Max Operating Supply Voltage | 32V |
| Accuracy | ±0.5% |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Media | Air|Gas |
| Min Operating Supply Voltage | 12V |
| Response Time | 10000ms |
| Typical Operating Supply Voltage | 15|18|24V |
| Pin Count | 5 |