
Hall Effect Sensor Unipolar 5V/9V/12V/15V/18V Automotive 3-Pin SOT-23W T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Allegro Microsystems A1140ELHLT datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 24V |
| Min Supply Voltage | 3.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Allegro Microsystems A1140ELHLT to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
