Allegro Microsystems A3240ELTTR technical specifications.
| Package/Case | SOT-89-3 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 25mA |
| Max Supply Current | 6mA |
| Max Supply Voltage | 24V |
| Min Supply Voltage | 4.2V |
| Mount | Surface Mount |
| Output Current | 25mA |