The A3240EUA is a Hall effect sensor with a linear, latching, omnipolar output. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C. The device can supply up to 6mA and has a maximum supply voltage of 24V. The output current is 25mA. It is available in a SIP package and is not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Allegro Microsystems A3240EUA technical specifications.
| Package/Case | SIP |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 25mA |
| Max Supply Current | 6mA |
| Max Supply Voltage | 24V |
| Min Supply Voltage | 4.2V |
| Mount | Through Hole |
| Output Current | 25mA |