The A3240LLT is a surface mount Hall Effect / Magnetoresistive IC with a maximum operating temperature range of -40°C to 150°C. It operates on a supply voltage between 4.2V and 24V and has a maximum output current of 25mA. The device is packaged in a SOT-89-3 package and is not RoHS compliant. It is available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Allegro Microsystems A3240LLT technical specifications.
| Package/Case | SOT-89-3 |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 25mA |
| Max Supply Current | 6mA |
| Max Supply Voltage | 24V |
| Min Supply Voltage | 4.2V |
| Mount | Surface Mount |
| Output Current | 25mA |