The A6833SEP-T is a 32-channel serial interface driver from Allegro Microsystems with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -20°C. It is designed for surface mount applications and is compliant with RoHS standards. The device has a maximum supply voltage of 5.5V and a minimum supply voltage of 3V. It can handle an output current of up to 125mA and has a maximum output voltage of 30V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Allegro Microsystems A6833SEP-T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | PLCC |
| Input Type | SERIAL |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Output Current | 125mA |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 32 |
| Output Current | 125mA |
| Output Voltage | 30V |
| Package Quantity | 27 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Allegro Microsystems A6833SEP-T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
