
SIPO Based Peripheral Driver, 8 Driver, BICMOS, PDSO20, LEAD FREE, MS-013AC, SOIC-20
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Allegro Microsystems A6841SLW-20-T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Input Type | PARALLEL/SERIAL |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Output Current | 500mA |
| Max Output Voltage | 50V |
| Max Supply Voltage | 5V |
| Min Supply Voltage | 3.3V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 8 |
| Output Current | 500mA |
| Output Voltage | 50V |
| Package Quantity | 37 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Allegro Microsystems A6841SLW-20-T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.