
Analog Circuit, 1 Func, BICMOS, PDSO24, ROHS COMPLIANT, MO-137AE, QSOP-24
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Allegro Microsystems ACS709LLF-6BB-T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Accuracy | 1.6% |
| Package/Case | SSOP |
| Current Sensing | 6A |
| Frequency | 120kHz |
| Lead Free | Lead Free |
| Linearity | 0.25% |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 14.5mA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 11mA |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Response Time | 4us |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sensitivity | 133mV/A |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Allegro Microsystems ACS709LLF-6BB-T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.