The ACS720KLATR-28AB-T is a closed loop/open loop Hall effect current sensor from Allegro Microsystems. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C and has a typical response time of 4 μs. The device is powered by a supply voltage between 4.5V and 5.5V and is available in a 16-pin SOIC W package. The ACS720KLATR-28AB-T is suitable for AC and DC current sensing applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Closed Loop|Open Loop |
| Sensing Current Type | AC|DC |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Typical Response Time | 4us |
| Operating Frequency | 120kHz |
| Module/IC Classification | IC |
| Min Operating Supply Voltage | 4.5V |
| Typical Operating Supply Voltage | 5V |
| Pin Count | 16 |
| Package/Case | SOIC W |
| Package Family Name | SOP |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |