The ACS724LLCTR-05AU-T is a closed loop Hall effect current sensor from Allegro Microsystems. It offers ±4.5% accuracy and operates over a wide temperature range of -40 to 150°C. The sensor is designed to measure both AC and DC currents and has a typical response time of 4 microseconds. It can operate at frequencies up to 120 kHz and is available in a module/IC classification. The typical operating supply voltage is 5V, with a minimum operating supply voltage of 4.5V and a maximum of 5.5V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Closed Loop|Open Loop |
| Sensing Current Type | AC|DC |
| Accuracy | ±4.5% |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Typical Response Time | 4us |
| Operating Frequency | 120kHz |
| Module/IC Classification | IC |
| Min Operating Supply Voltage | 4.5V |
| Sensitivity | 400mV/A |
| Typical Operating Supply Voltage | 5V |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |