
The ACS750SCA-050 is a 1-channel Hall effect current sensor from Allegro Microsystems. It can measure currents up to 50A with an accuracy of 2% and a linearity of 5%. The sensor has a response time of 27us and a sensitivity of 40mV/A. It operates over a temperature range of -20°C to 85°C and draws a maximum supply current of 10mA. The ACS750SCA-050 is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Allegro Microsystems ACS750SCA-050 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Accuracy | 2% |
| Current Sensing | 50A |
| Frequency | 13kHz |
| Linearity | 5% |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Supply Current | 10mA |
| Mount | Through Hole |
| Number of Channels | 1 |
| Response Time | 27us |
| RoHS Compliant | No |
| Sensitivity | 40mV/A |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Allegro Microsystems ACS750SCA-050 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
