The ACS755SCB-130-PFF is a 130A Hall effect current sensor with an accuracy of 1% and a linearity of 0.85%. It operates over a temperature range of -20°C to 85°C and has a response time of 10us. The device is powered by a 5V supply and draws a maximum of 10mA. It is available in a through-hole package type, specifically the Case CB-PFF.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Allegro Microsystems ACS755SCB-130-PFF technical specifications.
| Accuracy | 1% |
| Current Sensing | 130A |
| Frequency | 35kHz |
| Linearity | 0.85% |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Supply Current | 10mA |
| Mount | Through Hole |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Response Time | 10us |
| RoHS Compliant | No |
| Sensitivity | 30mV/A |