Allegro Microsystems ACS759LCB-050B-PFF-T technical specifications.
| Accuracy | 3.5% |
| Current Sensing | 50A |
| Frequency | 120kHz |
| Linearity | 1% |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 13.5mA |
| Mount | Through Hole |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Output Current | 1mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Response Time | 4us |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sensitivity | 26.4mV/A |