IC REG LINEAR 3.3V 1A 8SOP
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOIC |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 17V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Output Voltage | 3.3V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1A |
| Output Type | Fixed |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 55dB |
| Quiescent Current | 350uA |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |