MOSFET 6N-CH 60V 5A 15-SIP
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Allegro Microsystems SLA5073 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | ZIP |
| Continuous Drain Current (ID) | 5A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V |
| FET Type | 6 N-Channel |
| Input Capacitance | 320pF |
| Max Power Dissipation | 5W |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Rail/Tube |
| Rds On Max | 300mR |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Allegro Microsystems SLA5073 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.