
And Gate Based Peripheral Driver, 4 Driver, 1A, BIPolar, PDSO16, MS-013AA, SOIC-16
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Allegro Microsystems UDK2559LB datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Fault Protection | Over Temperature |
| Interface | On/Off |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 700mA |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Output Configuration | Low Side |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 80mA |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Allegro Microsystems UDK2559LB to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
