The UGS3059KA is a Hall effect sensor from Allegro Microsystems, packaged in a SIP format for through-hole mounting. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C and can handle supply voltages between 4.5V and 24V. The device is not RoHS compliant, and is available in bulk packaging. It has an output current of 25mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Allegro Microsystems UGS3059KA datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SIP |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 24V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Through Hole |
| Output Current | 25mA |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Allegro Microsystems UGS3059KA to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.