Alliance Memory AS6C2008A-55STINTR technical specifications.
| Access Time | 55ns |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 2Mb |
| Memory Type | SDR, , RAM, SRAM - Asynchronous |
| Min Supply Voltage | 2.7V |