The AS6C62256-55SINTR is a 256Kb asynchronous SRAM from Alliance Memory, featuring an access time of 55ns. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and is supplied with a maximum voltage of 5.5V and a minimum voltage of 2.7V. The device is packaged in a SOP package and is available in quantities of 1000. It is lead-free and suitable for industrial applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Alliance Memory AS6C62256-55SINTR technical specifications.
| Access Time | 55ns |
| Access Time-Max | 55ns |
| Package/Case | SOP |
| Density | 256Kb |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 256Kb |
| Memory Type | SDR, , RAM, SRAM - Asynchronous |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Supply Voltage-Nom | 3.3V |