Alliance Memory AS7C31026B-10TCN technical specifications.
| Access Time | 10ns |
| Access Time-Max | 10ns |
| Address Bus Width | 16b |
| Package/Case | TSOP |
| Density | 1Mb |
| Height | 1.05mm |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 18.52mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 1Mb |
| Memory Type | RAM, , SRAM - Asynchronous, SDR |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Words | 64000 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 135 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Voltage-Nom | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Width | 10.26mm |