Alliance Memory AS8C801801-QC150N technical specifications.
| Access Time | 3.8ns |
| Access Time-Max | 3.8ns |
| Address Bus Width | 19b |
| Package/Case | TQFP |
| Density | 9Mb |
| Frequency | 150MHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 150MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Max Supply Voltage | 3.4V |
| Memory Size | 9Mb |
| Memory Type | SDR, , Volatile, SRAM |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 3.1V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Voltage-Nom | 3.3V |