
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Alpha & Omega AO6602L datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V |
| FET Type | N and P-Channel |
| Input Capacitance | 240pF |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1.15W |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| Rds On Max | 75mR |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Alpha & Omega AO6602L to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
