
The AOD450 is a surface mount N-channel enhancement MOSFET with a maximum operating temperature range of -55°C to 175°C. It has a maximum power dissipation of 25W and a maximum drain to source voltage of 200V. The device can handle a continuous drain current of 3.8A and has a maximum Rds On of 700mR. It is packaged in a TO-252-3 package and is lead free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Alpha & Omega AOD450 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-252-3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 3.8A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200V |
| Input Capacitance | 215pF |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 25W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 2.1W |
| Radiation Hardening | No |
| Rds On Max | 700mR |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Alpha & Omega AOD450 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
