
N-channel enhancement mode power MOSFET in a 3-pin DPAK (TO-252) surface-mount package. Features a maximum drain-source voltage of 200V and a continuous drain current of 1.5A. Offers a low drain-source on-resistance of 400 mOhm at 10V gate-source voltage. Maximum power dissipation is 2500mW with an operating temperature range of -55°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Alpha & Omega AOD4504 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package Family Name | TO-252 |
| Package/Case | DPAK |
| Package Description | Deca Watt Package |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 2 |
| Tab | Tab |
| Package Length (mm) | 6.6 |
| Package Width (mm) | 6.1 |
| Package Height (mm) | 2.29 |
| Pin Pitch (mm) | 2.29 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Configuration | Single |
| Category | Power MOSFET |
| Channel Mode | Enhancement |
| Channel Type | N |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Drain Source Voltage | 200V |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20V |
| Maximum Continuous Drain Current | 1.5A |
| Maximum Gate Threshold Voltage | 3.7V |
| Maximum Drain Source Resistance | 400@10VmOhm |
| Typical Gate Charge @ Vgs | 82@10V|[email protected]nC |
| Typical Gate Charge @ 10V | 82nC |
| Typical Input Capacitance @ Vds | 328@100VpF |
| Maximum Power Dissipation | 2500mW |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Cage Code | 6USE7 |
| EU RoHS | Yes with Exemption |
| HTS Code | 8541290095 |
| Schedule B | 8541290080 |
| ECCN | EAR99 |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Alpha & Omega AOD4504 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.