
N-Channel Power MOSFET, 80V Vds, 50A continuous drain current, and 8.5mΩ Rds(on). Features a 1-element silicon Metal-Oxide-Semiconductor FET design with a DFN-8 package for surface mounting. Offers a maximum power dissipation of 83W and operates within a temperature range of -55°C to 150°C. This component is RoHS compliant and lead-free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Alpha & Omega AON7280 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DFN EP |
| Continuous Drain Current (ID) | 50A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 80V |
| Input Capacitance | 1.871nF |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 6.3W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Dissipation | 83W |
| Radiation Hardening | No |
| Rds On Max | 8.5mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Alpha & Omega AON7280 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
