Alpha & Omega AOT10N65 technical specifications.
| Package/Case | TO-220 |
| Package Description | Transistor Outline Package |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Tab | Tab |
| Package Length (mm) | 10.03 |
| Package Width (mm) | 4.45 |
| Package Height (mm) | 9.14 |
| Seated Plane Height (mm) | 19.7(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Configuration | Single |
| Category | Power MOSFET |
| Channel Mode | Enhancement |
| Channel Type | N |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Drain Source Voltage | 650V |
| Maximum Gate Source Voltage | ±30V |
| Maximum Continuous Drain Current | 10A |
| Maximum Drain Source Resistance | 1000@10VmOhm |
| Typical Gate Charge @ Vgs | 27.7@10VnC |
| Typical Gate Charge @ 10V | 27.7nC |
| Typical Input Capacitance @ Vds | 1369@25VpF |
| Maximum Power Dissipation | 250000mW |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |