MOSFET N-CH 80V 15A TO262
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Alpha & Omega AOW480 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-262 |
| Continuous Drain Current (ID) | 180A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 80V |
| Input Capacitance | 7.82nF |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 333W |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Rail/Tube |
| Rds On Max | 4.5mR |
| Series | SDMOS™ |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Alpha & Omega AOW480 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.