The 2P16UL3/12 busbar from Altech is a PIN type component with a maximum current rating of 115. It features a through hole mounting style and is constructed from copper. The product measures 204.6mm in length, 15.5mm in depth, and 35mm in height.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | PIN |
| Max Current Rating | 115A |
| Number of Phases | 2 |
| Number of Poles | 12 |
| Mounting | Through Hole |
| Material | Copper |
| Product Length | 204.6mm |
| Product Depth | 15.5mm |
| Height | 35mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |