The AMI-M11AM-1S-1-B is a filtered power entry module with a 3-pin configuration and male solder lug termination. It features a straight body orientation and is designed for panel mounting. The module operates within a temperature range of -10 to 40 degrees Celsius and has a maximum operating frequency of 50 to 60 Hz. It also includes a fuse as additional hardware.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Filtered |
| Number of Contacts | 3 |
| Gender | M |
| Termination Method | Solder Lug |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Panel Mount |
| Number of Ports | 1 |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Operating Temperature | 40°C |
| Operating Frequency | 50 to 60Hz |
| Additional Hardware | Fuse |
| Max Current Rating | 1A |
| Max Voltage Rating | 250 |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |