
Circuit Breaker Hydraulic Magnetic 2Pole 25A 120VAC/240VAC
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the American Electrical C25A2P-489 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Type | Lever |
| Approvals | UL |
| Breaker Type | Magnetic (Hydraulic Delay) |
| Package/Case | 120 |
| Current Rating | 25A |
| Height | 93mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Poles | 2 |
| Package Quantity | 6 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating (AC) | 240V |
| Width | 13mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for American Electrical C25A2P-489 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.