The 700A331FW150XT is a multilayer ceramic capacitor with a capacitance of 330pF and a DC rated voltage of 150V. It has a tolerance of 1% and is available in a 0505 package type. The capacitor is suitable for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 330pF |
| Case Code (Imperial) | 0505 |
| Case Code (Metric) | 1414 |
| Package/Case | 0505 |
| Dielectric | C0G |
| Height | 1.45mm |
| Length | 1.4mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | No |
| Series | 700A |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 1% |
| DC Rated Voltage | 150V |
| Width | 1.4mm |
| RoHS | Not Compliant |