The MS22 50004 is a MegaSurge series inrush current limiting NTC thermistor designed to reduce costs and simplify designs by eliminating fire hazards associated with failed relays. It is UL recognized for single and three-phase input voltages up to 480 VAC and can handle high energy surges in power supplies, motor controllers, and audio amplifiers.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Resistance @ 25°C | 50Ohms |
| Max Steady State Current | 4A |
| Max Recommended Energy | 240J |
| Actual Energy Failure | 430J |
| Resistance @ 100% Max Current | 0.36Ohms |
| Diameter | 23.00mm |
| Lead Spacing | 7.80mm |
| Body Temperature @ Max Current | 159°C |
| Dissipation Constant | 47.8mW/°C |
| Thermal Time Constant | 119s |
| Tolerance | 25% |
| RoHS | Compliant |
| Ul | Recognized |