The SL22 30005 is an NTC thermistor designed to limit inrush current in power supplies, motor controllers, and transformers. It features a 30 ohm cold resistance at 25°C and can handle a maximum steady-state current of 5 Amps. The device is constructed with a 22mm radial disc package and is capable of handling up to 80 Joules of energy.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Resistance @ 25°C | 30Ω |
| Max Steady State Current | 5A |
| Max Recommended Energy | 80J |
| Tolerance | 20% |
| Max Capacitance @ 120 VAC | 5200µF |
| Max Capacitance @ 240 VAC | 1300µF |
| Resistance @ 100% Max Current | 0.39Ω |
| Body Temperature @ Max Current | 172°C |
| Dissipation Constant | 32.4mW/°C |
| Thermal Time Constant | 94s |
| Diameter | 22.0mm |
| Lead Spacing | 7.8mm |
| RoHS | Compliant |
| Ul | Recognized |
| Csa | Certified |