Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Amgis CLJ-2-050 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Surface Mount |
| Product Length (mm) | 9.15 |
| Product Depth (mm) | 5.65 |
| Product Height (mm) | 4.95 |
| Type | Data Line/Signal Line |
| Number of Lines | 2 |
| Configuration | Dual |
| Inductance | 5uH |
| Leakage Inductance | 50nH |
| Test Frequency | 100kHz |
| Maximum DC Current | 1.2A |
| Max DC Resistance | 0.056Ohm |
| Voltage Rating | 42VAC |
| Withstand Voltage | 500Vrms |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 7HS58 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8504508000 |
| Schedule B | 8504500000 |
| ECCN | EAR99 |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Amgis CLJ-2-050 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.