This dual common mode choke is a surface mount component with a product length of 9.15mm, depth of 5.65mm, and height of 4.95mm. It has a maximum DC current rating of 0.2A and a maximum DC resistance of 1.4 ohms. The choke is designed for use with signals up to 42VAC and can withstand a withstanding voltage of 500Vrms. The operating temperature range is from -25 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Amgis CLJ-2-103 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Surface Mount |
| Product Length (mm) | 9.15 |
| Product Depth (mm) | 5.65 |
| Product Height (mm) | 4.95 |
| Type | Data Line/Signal Line |
| Number of Lines | 2 |
| Configuration | Dual |
| Inductance | 10000uH |
| Leakage Inductance | 360nH |
| Test Frequency | 100kHz |
| Maximum DC Current | 0.2A |
| Max DC Resistance | 1.4Ohm |
| Voltage Rating | 42VAC |
| Withstand Voltage | 500Vrms |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 7HS58 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8504508000 |
| Schedule B | 8504500000 |
| ECCN | EAR99 |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Amgis CLJ-2-103 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.