The CMJ-2-110 is a dual common mode choke with a maximum operating temperature of 70°C and a withstand voltage of 500Vrms. It has a maximum DC current rating of 0.5A and a minimum operating temperature of 0°C. The device is designed for surface mount applications and has a product length of 9.25mm, depth of 5.75mm, and height of 5.55mm. The inductance of the CMJ-2-110 is 11uH with a leakage inductance of 50nH at a test frequency of 100k.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Amgis CMJ-2-110 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Surface Mount |
| Product Length (mm) | 9.25 |
| Product Depth (mm) | 5.75 |
| Product Height (mm) | 5.55 |
| Type | Data Line/Signal Line |
| Number of Lines | 2 |
| Configuration | Dual |
| Inductance | 11uH |
| Leakage Inductance | 50nH |
| Test Frequency | 100kHz |
| Maximum DC Current | 0.5A |
| Max DC Resistance | 0.07Ohm |
| Withstand Voltage | 500Vrms |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Cage Code | 7HS58 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8504508000 |
| Schedule B | 8504500000 |
| ECCN | EAR99 |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Amgis CMJ-2-110 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.