
GLOVE, POLYAMIDE, L/FREE, PU, SIZE 6 - More Details
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Coil Voltage (AC) | 120V |
| Contact Material | Silver, Cadmium |
| Max Current Rating | 15A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 120V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Plug-In |
| Termination | Circular |
| Throw Configuration | DPDT |
| Weight | 114g |
| RoHS | Not Compliant |