The DFS152-60 is a programmable time delay relay with a current rating of 3A and a nominal input voltage of 120V AC. It has a maximum operating temperature of 60°C and a minimum operating temperature of -23°C. The relay is constructed from plastic and epoxy materials and has a throw configuration of SPST. It is approved by UL and CSA and has a width of 1.2inch, a length of 2inch, and a depth of 0.75inch.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Amperite DFS152-60 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA |
| Current Rating | 3A |
| Depth | 0.75inch |
| Duty Cycle | 50% |
| Length | 2inch |
| Load Current | 3A |
| Material | Plastic, Epoxy |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -23°C |
| Nominal Input Voltage (AC) | 120V |
| Output Current | 3A |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RMS Current (Irms) | 3A |
| Throw Configuration | SPST |
| Width | 1.2inch |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Amperite DFS152-60 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
