Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Amperite DFS154-60 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA |
| Current Rating | 12A |
| Duty Cycle | 50% |
| Length | 2inch |
| Load Current | 12A |
| Material | Plastic, Epoxy |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -23°C |
| Mount | Panel |
| Output Current | 12A |
| Throw Configuration | SPST |
| Width | 2inch |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Amperite DFS154-60 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
