The BLF2425M7L250P,118 is a dual common source N-channel RF transistor from Ampleon. It has a maximum drain source voltage of 65V and operates over a frequency range of 2.4-2.5GHz. The device is packaged in a SOT-539A ceramic package with a maximum length of 41.28mm, width of 10.29mm, and height of 4.7mm. It is designed for screw mounting and has a typical power gain of 15 and an output power of 250mW.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Ampleon BLF2425M7L250P,118 technical specifications.
| Package/Case | SOT-539A |
| Pin Count | 5 |
| PCB | 5 |
| Package Length (mm) | 41.28(Max) |
| Package Width (mm) | 10.29(Max) |
| Package Height (mm) | 4.7(Max) |
| Package Material | Ceramic |
| Mounting | Screw |
| Channel Type | N |
| Configuration | Dual Common Source |
| Channel Mode | Enhancement |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Maximum Drain Source Voltage | 65V |
| Minimum Frequency | 2400MHz |
| Maximum Frequency | 2500MHz |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 225°C |