AMS AS1359-BTTT-25 technical specifications.
| Package/Case | SOT-23-5 |
| Dropout Voltage | 170mV |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Output Voltage | 2.5V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 300mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5V |