The AS1360-21-T is a single linear voltage regulator with a dropout voltage of 200mV. It operates from a maximum input voltage of 20V and provides an output voltage of 2.1V. The device is capable of delivering a maximum output current of 115mA and has a maximum operating temperature of 85°C. The AS1360-21-T is packaged in a lead-free SOT-23-3 package and is available on cut tape.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
AMS AS1360-21-T technical specifications.
| Package/Case | SOT-23-3 |
| Dropout Voltage | 200mV |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 20V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 110mA |
| Min Output Voltage | 2.1V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 115mA |
| Output Voltage | 2.1V |