AMS AS1362-BTTT-18 technical specifications.
| Package/Case | SOT-23-6 |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Output Voltage | 1.8V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 300mA |