AMS AS1364-BTDT-18 technical specifications.
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Output Voltage | 1.8V |
| Max Supply Current | 200uA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.8V |